DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Hanácký jezdecký klub Litovel

 

HISTORIE JK

Jezdecký klub byl založen roku 1997. Již roku 1883 vznikl v Litovli jízdní sokol, litovelský Záporož, na jehož tradici se členové klubu snaží navázat. Tento spolek byl vedle jízdního sokola pražského, jízdního sokola v Opavě a spolku Horymír v Olomouci nejstarším v Českých zemích.
 
Sídlí na okraji Litovle, nedaleko obce Rozvadovice v lokalitě známe pod názvem Šargoun. I toto sídlo má svojí dávnou historii, neboť první zmínka je v kronice obce Rozvadovice z roku 1267. Tvrz na Šargouně byl původně využívána jako pila v lesích, později byla tato tvrz přestavěná na mlýn. Tento mlýn byl poháněn náhonem, který odbočoval z Mlýnského potoka a obtékal mlýn z obou stran. Za mlýnem se zase vracel zpět (jak můžete vidět na archivní mapě z roku 1834.
 
Mlýn Šargoun, http://archivnimapy.cuzk.cz/ Císařský otisk stabilního katastru, 1834.
 
 
 
 V SOUČASNOSTI
 
HJK Litovel, pod vedením Mgr. Josefa Pokorného, má v současné době kolem 30 členů. Členové klubu mají k dispozici vždy dostatek koní.
S klubem jsou spojeny začátky pony sportu na Moravě a také chov Českého sportovního ponyho.
Od roku 1997 je klub pořadatelem jezdeckých závodů pro pony a velké koně, hobby závodů, zkoušek základního výcviku jezdců, svodů a výkonnostních zkoušek, licentace pony hřebců.
Pro koně, jejich majitele a členy klubu je k dispozici na 10 ha pastvin, mimo jiné také travnaté závodiště, písková jízdárna, jezdecká hala nebo kruhovka. Litovelský Šargoun obklopuje CHKO Litovelské Pomoraví, které poskytuje jezdcům krásné vyjížďky do přírody.